Relacja z wydarzenia I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "CZŁOWIEK W RELACJI DO..."

30 maja 2019 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Człowiek w relacji do... .
Doktoranci, studenci oraz pracownicy naukowi wspólnie i wieloaspektowo debatowali nad tematem człowieka, jako istoty relacyjnej. Oprócz klasycznych zagadnień z zakresu filozofii, nauk społecznych i teologii, występowały również bardzo oryginalne ujęcia problemu (tytuły niektórych referatów: Dzieło sztuki jako byt międzyrelacyjny, Figura homo sacer i matematyka - model wyboru wartości godności osoby, Seksualność w relacji „człowiek - Bóg”).
Człowiek, twór wielowymiarowy, uwikłany w wielowymiarowe relacje z innymi ludźmi, to temat rzeka. Bez dna i końca właśnie dziś, gdy jesteśmy zachłyśnięci potężnymi odkryciami nauk kognitywistycznych. I mimo to, nie jesteśmy ani o krok bliżej do znalezienia odpowiedzi na pytanie: czym jest UMYSŁ, a więc w skrócie - czym/kim jest w swej istocie człowiek, skąd pochodzi i dokąd zmierza.

mgr Karolina Tytko