Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

O HISTORII, KULTURZE, RELIGII, TRADYCJI – NOWY MAGAZYN „TRADITIO. PRZESTRZEŃ CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ”

 

Redaktorzy i dziennikarze czasopisma „Traditio. Przestrzeń Cywilizacji Łacińskiej”: zaczynaliśmy powoli. Pomysłów na czasopismo było kilka. Każdy kolejny projekt kosztował nas masę zaangażowania, jednak wiedzieliśmy, że jesteśmy coraz bliżej celu. I właśnie oto jest!

W 2015 roku kilkuosobowa grupa studentów Dziennikarstwa i komunikacji społecznej rozpoczęła projekt gazety o polskich tradycjach, dziś w składzie 22 osób tworzymy zgrany i ambitny zespół redakcyjny: studenci, doktoranci i wykładowcy naszej oraz innych uczelni, wskazujący w swoich tekstach na wartości jakimi są: patriotyzm, chrześcijaństwo, rodzina, nauka, kultura, język. „Traditio” jest czasopismem rozwijającym się w tym środowisku prawie dwa lata, a zapoczątkowały go osoby zainteresowane latinitas. W obecnym chaosie informacji, nadmiarze wiedzy, pędzie życia codziennego, umyka ludziom to, co otaczało naszych rodziców, dziadków, poprzednie pokolenia. Porzekadło “Cudze chwalicie, swego nie znacie” ma potężną moc prawdy – często nie zdajemy sobie sprawy, jak wyjątkowe i wartościowe rzeczy mamy pod ręką.

O historii Polski przeciętny Polak wie tyle, ile wyniesie ze szkoły i z domu. Czasem też ktoś wspomni datę wydarzenia historycznego w teleturnieju albo prezenter w serwisie informacyjnym zwróci uwagę na rocznicę ważnego dla wiernych święta. To samo dotyczy kultury. Z sentymentem wspominamy nasze doświadczenia z lekturą dzieł polskich pisarzy i poetów, którzy po sobie zostawili tysiące stron słów, ale czy dziś potrafimy wymienić ich utwory? Czy znamy współczesnych znakomitych literatów? Czy kultura polska rzeczywiście materializuje się tylko w kilku przykładach, jak choćby grupach rekonstrukcyjnych albo zespołach pieśni i tańca? Im należą się serdeczne wyrazy uznania, ponieważ pielęgnują to, co ukształtowało nas wszystkich, choć nie bezpośrednio. Przez kolejne dekady nieogarnięta masa śladów, dzieł, tekstów, ubiorów, osób i wartości dała nam rozumienie naszego jestestwa w danym miejscu i czasie. To tożsamość, zaś ona tworzy coś znacznie wspanialszego – wspólnotę.

My także na łamach „Traditio” afirmujemy europejską historię, kulturę, pogłębiamy świadomość tożsamości chrześcijańskiej. Staramy się przedstawić, objaśnić, uzasadnić polskość w Europie. Nie bez powodu teksty z „Traditio” odnoszą się do patriotyzmu i chrześcijaństwa. Wśród społeczeństwa pojawiają się hasła o kryzysie duchowości. Wychodzimy temu naprzeciw. Nasz magazyn to zbiór artykułów, które nie są publikacjami naukowymi sensu stricto, podobnymi do dyskusji na wielu poziomach wiedzy i nauki. Są to teksty popularno-naukowe i publicystyczne oraz literackie, które pomagają zrozumieć “skąd przychodzimy i kim jesteśmy?”. Tematy codzienne lub niecodzienne, poważne lub frywolne. Zawsze jednak opracowujemy je z pełną rzetelnością, ponieważ od tego zależy nasza wspólna świadomość. Do tej pory, własnymi siłami udało nam się wydać aż pięć numerów prawie stustronicowych zeszytów. Zdobyliśmy nr ISSN. Jesteśmy dumni ze swojej ciężkiej pracy, ponieważ z różnych stron słyszymy pozytywne i życzliwe komentarze. Rozwijamy się w sprzyjającym środowisku uczelni Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Widzimy potrzebę naszych dalszych starań. Zachęcamy do wspierania naszego dzieła!

Zapraszamy wykładowców oraz studentów wszystkich wydziałów do współpracy. Jeśli chcą Państwo nas wspomóc albo udostępnić autorski artykuł bliski naszej tematyce na stronach magazynu “Traditio. Przestrzeń Cywilizacji Łacińskiej”, przekazujemy adres mailowy: redakcja@traditio.pl. Już dziś zapraszamy do lektury naszych dotychczasowych numerów. Fragmenty artykułów oraz więcej informacji można znaleźć na stronie www.traditio.pl. Zachęcamy także to lektury naszego drugiego projektu “Anthropos MY” na stronie www.anthropos.pl.

Paweł Mirowski
sekretarz redakcji „Traditio”,
redaktor działu Medium Aevum

Ogłoszenia

III Ogólnopolska Konferencja Interdyscyplinarna (on-line) z cyklu „Człowiek w relacji do…” 19.05 - 20.05.2021

Zapraszamy na szkolenia organizowane przez koło naukowe Traditio

Ukazała się monografia naukowa "Człowiek w relacji do... Rozważania o człowieku jako istocie relacyjnej" - red. ks. Grzegorz Wąchol

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2021