„Traditio Przestrzeń Cywilizacji Łacińskiej”, (12), 2021 (Zapowiedź)

Słowo od Redakcji

Bieżące wydanie numeru „Traditio Przestrzeń Cywilizacji Łacińskiej” nawiązuje do fenomenu służby. Podejmowana w nim tematyka oscyluje wokół pojęć: solidarności, powołania, oddania, obowiązku, bezinteresowności.

W życiu zbiorowym odnajdujemy spełnienie siebie samych; przez pilność, systematyczność i rzetelne wypełnianie obowiązku osiągamy upragnione dobro, zwyciężamy, a udoskonalające zwycięstwo czyni nas więcej „dla” innych.„Pamiętajmy, zawsze, gdy zwyciężamy, to po to, by służyć, a nie po to, by nam służono…” (słowa prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego z przemówienia w rezydencji arcybiskupów warszawskich do przedstawicieli NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, Warszawa, 10.11.1980).

„Służba” w katolickim rozumieniu; służebne (nie służalcze) odniesienie, kojarzone z dojrzałością w człowieczeństwie, świadczy o nienarzuconym, bezinteresownym i bezgranicznym oddaniu sprawie, idei, osobie – ma moc Boską. Personalizacja świata; troska o drugiego i o wspólnotę zgodnie z zasadami ewangelicznej miłości – udzielanie mądrego wsparcia, dobrej rady, adekwatnego pocieszenia – zawsze w wolności budowanej na Prawdzie - Chrystusie możliwe są tylko w kulturze wyższego, duchowego typu.

Życzę twórczego przeżywania czasu w spotkaniu z lekturą i jej Autorami!

Dorota Kumorek

Redaktor Naczelna „Traditio Przestrzeń Cywilizacji Łacińskiej”

Doktorantka NoR, WNS, UPJPII w Krakowie